Boekpublicatie

Zonder Tora leest niemand wel - Peter van 't Riet - 2010
Inleiding tot het joodse karakter van de evangeliën

Dit boek is te koop op internet.

Heruitgave 2010

Uitgave 1986

Samenvatting - Eeuwenlang zijn de evangeliën in de kerken gelezen zonder veel kennis van het Jodendom. Daar is sinds de vorige eeuw gelukkig verandering in gekomen. Steeds duidelijker is geworden dat we Jezus alleen kunnen begrijpen als we hem willen zien als een joodse leraar in zijn tijd. Dat ook de evangelisten joodse schriftgeleerden waren, is minder bekend. Zij worden vaak nog gezien als degenen die de stap uit het Jodendom hebben gezet en zich ertegen zijn gaan afzetten.

Na alle nieuwe inzichten die de laatste decennia zijn ontstaan over het jood-zijn van Jezus, vraagt dit boek vooral aandacht voor de evangelisten als joodse verhalenvertellers. In dit boek laat Peter van 't Riet zien dat ook de evangelisten, net als Jezus, door en door joods zijn geweest en er niet op uit waren een nieuwe godsdienst te stichten los van het Jodendom.

Behandeld worden de Hebreeuwse gedachtewereld van de evangelisten, de schriftelijke en mondelinge tradities waarvan zij gebruik maakten, het joodse leven in hun verhalen en de midrasjmethode waarmee zij hun verhalen schreven. De laatste twee hoofdstukken gaan over de eeuwenlange verwijdering van het Christendom ten opzichte van het Jodendom, en over de nieuwe toenadering die er na de Tweede Wereldoorlog is ontstaan.

De eerste uitgave van dit boek in 1986 was al snel uitverkocht en werd twee jaar later herdrukt. Het boek is in de loop der jaren uitermate geschikt gebleken voor gespreksgroepen, leerhuizen, theologische vorming etc., maar ook voor preekvoorbereiding en persoonlijke bezinning. Zowel theologen als andere geïnteresseerde bijbellezers kunnen veel nieuwe inzichten opdoen uit dit boek.

Inhoudsopgave
Voorwoord
1       De Hebreeuwse taal op de achtergrond van de evangeliën
2       De joodse "boekenkast" van de evangelisten
3       Het joodse leven in de evangeliën
4       De evangeliën als midrasj-literatuur
5       Het ontstaan van het ene evangelie uit het andere
6       De scheiding der wegen tussen Jodendom en Christendom
7       De hedendaagse toenadering van het Christendom tot het Jodendom
Noten
Literatuur

Publicatiegeschiedenis
Dit boek verscheen in 1986 mede op naam van Will J. Barnard bij Uitgeverij Kok, Kampen (ISBN: 90-242-4129-4). 
In 2010 verscheen de 2e herziene uitgave van dit boek bij Uitgeverij Folianti, Zwolle (ISBN 978-90-76783-24-6).

Voor recensies van dit boek klik hier.


This is the website of Peter van 't Riet